IV SUWALSKA KAMPANIA BIAŁEJ WSTĄŻKI 2013
Kampania „Białej Wstążki” to największa na świecie międzynarodowa kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach przez kobiety i mężczyzn, natomiast jest skierowana głównie do mężczyzn i chłopców.
Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, ze nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko „masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ - jak tłumaczył - to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”.
Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII.
PPZEBIEG SUWALSKIEJ KAMPANII
W roku 2010 zainicjowana została na naszym terenie Suwalska Kampania Białej Wstążki przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we współpracy z Policją i innymi instytucjami. Realizowana jest w środowisku lokalnym i w szkołach na terenie Powiatu Suwalskiego i miasta Suwałki.
Działania, prowadzone w ramach Kampanii Białej Wstążki skierowane są na zwiększenie świadomości społecznej dot. zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie.
Od 2011 koordynatorem działań podejmowanych na terenie miasta i powiatu jest Komenda Policji w Suwałkach. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspomaga Komendę Miejską Policji w organizacji Kampanii. Wszystkie działania podejmowane są w partnerstwie przez wiele instytucji zajmujących się problematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz szkoły. W okresie poprzedzającym Kampanię jest opracowywany program przebiegu Kampanii, który podany jest do publicznej wiadomości.
Spotkanie rozpoczynające
Suwalska Kampania, inicjowana jest spotkaniem rozpoczynającym Kampanię „Białej Wstążki”. W roku 2011 spotkanie odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach.
Podczas uroczystości następuje symboliczne wręczenie „Białej wstążki” ambasadorom Kampanii oraz przekazanie plakatów i wstążeczek. Ambasadorem może być każda instytucja lub organizacja, której bliskie są cele Kampanii i która pragnie aktywnie włączyć się w jej działania.
Konkurs dla szkół
W ramach Kampanii przeprowadzony zostanie konkurs dla szkół na najlepiej przeprowadzoną Kampanię Białej Wstążki w szkole lub środowisku lokalnym.
Konkurs adresowany będzie do wszystkich typów szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych położonych na terenie Powiatu Suwalskiego i miasta Suwałki. Celem organizacji konkursu jest: rozwijanie i kształtowanie postaw nieprzemocowych wobec kobiet i dziewcząt oraz zapoznanie z ideą akcji Biała Wstążka. Przedmiotem oceny będą prezentacje multimedialne zrealizowane w ramach działań środowiskowych Kampanii.
Spotkania kończącego Kampanię Białej Wstążki
Spotkanie zostanie przeprowadzone w gronie współorganizatorów Kampanii
Podczas spotkania odbędzie się podsumowanie działań realizowanych w ramach Kampanii „Białej Wstążki” Odbędzie się również podsumowanie Konkursu.
WSPÓŁORGANIZATORZY POPRZEDNICH EDYCJI SUWALSKIEJ KAMPANII BIAŁEJ WSTĄŻKI
Współorganizatorami poprzednich edycji Suwalskiej Kampanii „Białej Wstążki” byli: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Miasta Suwałki, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Prokuratura Rejonowa w Suwałkach, Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Suwałkach, Wyższa Szkoła Suwalsko Mazurska im. Papieża Jana Pawła II, Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT, Suwalskie Stowarzyszenie „Wybór”, Fundacja „EGO”.
Program Kampanii dostępny jest równierza na stronach internetowych współorganizatorów Kampanii oraz w formie ulotek.